Check out this week’s AHSAA State Football Championship Head-to-Heads in Huntsville

The 32nd Annual AHSAA Football Tournament opened Thursday at the John Hunt Football Complex in Huntsville.

The tournament will be decided on Friday evening and Saturday morning.

Here’s this week’s schedule:

AHSAA State Football Championship

John Hunt Football Complex, Huntsville (May 12-14)

Thursday 12 May

Semi-final table LE

Class 1A/3A Girls

Mount Westminster Oak (14-6-1) vs Trinity Presbyterian (13-5-2), Thursday, May 12, 11 a.m. (Field 1)

Whitesburg Christian (13-5-1) vs. Mars Hill Bible (12-5-0), Thursday, May 12, 11 a.m. (field 2)

Boys in Class 1 A / 3 A

Bayside Academy (19-3-5) vs Trinity Presbyterian (16-2-0), Thursday, May 12, 1 p.m. (Course 1)

Bible Mars Hill (16-7-1) v Collinsville (18-7-0), Thursday, May 12, 1 p.m. (field 2)

Category 4A / 5A Girls

Indian Springs (16-3-2) vs St James (14-3-1), Thursday, May 12, 3pm (field 1)

Eastern Limestone (19-3-0) vs Westbrook Christian (19-3-0), Thursday, May 12, 3pm (Field 2)

Boys Category 4A / 5A

Indian Springs (19-2-5) vs. Montgomery Academy (23-0-2), Thursday, May 12, 5 p.m. (Field 1)

Russellville (18-2-1) vs Crossville (16-2-0), Thursday, May 12, 5 p.m. (Course 2)

Friday, May 13

Semiconductors

Class 6 A Girls

Northridge (18-3-1) v St Paul’s Diocese (9-12-0), Friday May 13, 9 a.m. (Field 1)

Southside-Gadsden (18-3-2) vs Homewood (18-2-2), Friday 13 May, 9 a.m. (Field 2)

Boys from class 6 A

Pelham (22-3-1) vs McGill Tulane Catholic (19-8-0), Friday, May 13, 11 a.m. (Field 1)

Fort Payne (15-7-2) vs. Mountain Brook (23-2-2), Friday, May 13, 11 a.m. (Field 2)

Class 7 A Girls

Fairhope (20-3-2) vs Prattville (10-9-1), Friday 13th May, 1pm (Field 1)

Spain Park (12-4-4) vs Vistavia Hills (16-3-4), Friday 13 May, 1pm (Park 2)

Class 7 A boys

Davidson (19-5-3) vs Daphne (15-2-1), Friday May 13, 3pm (Field 1)

Oak Mountain (17-4-5) vs Huntsville (19-3-3), Friday, May 13, 3 p.m. (Field 2)

finals

Boys Category 4A / 5A

Teams to be determined, Friday, May 13, 5 p.m. (Field 1)

Class 1A/3A Girls

Teams to be determined, Friday, May 13, 5 p.m. (Field 2)

Category 4A / 5A Girls

Teams to be determined, Friday May 13th at 7pm (Field 1)

Class 1A/3A boys

Teams to be determined, Friday May 13th at 7pm (Field 2)

Saturday 14 May

finals

Class 7 A Girls

Teams to be determined, Saturday 14th May at 10am (Field 1)

Class 6A boys

Teams to be determined, Saturday, May 14, 10 a.m. (Field 2)

Class 7 A Girls

Teams to be determined, Saturday, May 14, at noon (Field 1)

Class 1A/3A boys

Teams to be determined, Saturday 14 May at noon (Field 2)

Leave a Reply

%d bloggers like this: