Sports planner for Saturday – Republic News

coming

Cincinnati Reds

Today at Pirates, 6:35 p.m. (Bally Sports Indiana)

Sunday at Pirates 1:35 p.m. (Bali Sports, Indiana)

Tuesday at Guardians, 6:10 p.m. (Bally Sports Indiana)

Indianapolis Indians

Today in Charlotte, 7:04 p.m.

Sunday in Charlotte, 1:05 p.m.

Tuesday vs Toledo, 6:35 p.m.

Indy Eleven

Today at Memphis 901 FC, 8 p.m.

May 21 vs. New York Red Bulls 2, 7 p.m. (WNDY)

May 28 vs Mexico United, 4pm (WNDY)

NASCAR

Sunday in Kansas City, 3 p.m. (FS1)

May 22, All-Star Open and Race in Fort Worth, 8 p.m. (FS1)

May 29 in Charlotte, 6 p.m. (Fox)

IndyCar

Today in Indianapolis (Grand Prix), 3 p.m. (NBC)

May 29, Indianapolis 500, 11 a.m. (NBC)

June 5 in Detroit, 3 p.m. (USA)

High school sports today

baseball

Brown County in North Davis, 10:30 a.m.

Madison in Columbus East, 10 a.m.

Terre Haute South in Columbus North, 11 a.m.

New Albany in Jennings County, 11 a.m.

Trinity Lutheran in New Washington, 11 a.m.

soft ball

Columbus East in Greenfield – Central Cougar Classic, 9 a.m.

Hauser at the Franklin County Championships, 10 a.m.

Trinity Lutheran at Brownstown Central, 10 a.m. (DH)

boys golf

Columbus North in Brownsburg Invitational, 8 a.m.

Brown County at the WIC Championships, 9 a.m.

tennis girls

Edinburgh at the MHC Championships at Hauser, 9 a.m.

Sports on TV today

Australian Football Rules

Premier League: Essendon in Sydney, 5:30 a.m. (FS1)

AFL Premier League: Carlton at Greater Western Sydney, 1 a.m. Sunday (FS1)

Car racing

NASCAR ARCA Menards Series: The Dutch Boy 150, 2 p.m. (FS1)

NTT IndyCar Series: GMR Grand Prix, 3:30 p.m. (NBC)

NASCAR Cup Series: Playoffs, 5 p.m. (FS2)

Formula E World Championship: Berlin e-Prix, Round 8 (recorded), 6pm (CBSSN)

NASCAR Camping World Series Trucks: The Heart of America 200, 8 p.m. (FS1)

boxing

WBC Championship Main Card: Jermell Charlo vs.Brian Carlos Castano (Light-Middleweights), 9 p.m. (SHO)

baseball college

Kentucky in South Carolina, noon (SEC)

Louisville at Virginia Tech, 1 p.m. (ACC)

Mississippi at LSU, 3 p.m. (SEC)

Pittsburgh at Notre Dame, 4 p.m. (ACC)

Minnesota in Indiana, 4 p.m. (BTN)

Miami in Florida, 7 p.m. (ACC)

Men’s lacrosse college

NCAA Championship: Boston U at Princeton, 1st Round, Noon (ESPN)

NCAA Championship: Richmond at Penn, first round, 2:30 p.m. (ESPNU)

NCAA Championship: St. Joseph at Yale, first round, 5 p.m. (ESPNU)

NCAA Championship: Virginia at Brown, first round, 7:30 p.m. (ESPNU)

college rugby

Men’s and Women’s Division I National Championships, 2 p.m. (CNBC)

softball for college

Jumeirah Championship at 11 am (ESPN2)

Big East Championship 1, Noon (FS2)

Big Ten Championships, 1 p.m. (BTN)

USA Championships, 1 p.m. (CBSSN)

ACC Championship, 1 p.m. (ESPN)

Big East Championship 2, (if needed), 2:30 p.m. (FS2)

Big 12 Championships, 3 p.m. (ESPN2)

SEC Championship, 5 p.m. (ESPN2)

College track and field

SEC Outdoor Championships, 6 p.m. (SEC)

golf

DP World Tour: The Soudal Open, 7:30 a.m. (Golf Channel)

PGA Tour: AT&T Byron Nelson, 1 p.m. (Golf Channel) and 3 p.m. (CBS)

PGA Tour Champions: Traditions of the Territories, 3 p.m. (The Golf Channel)

LPGA Tour: The Cognizant Founders Cup, 5 p.m. (Golf Channel)

Horse racing

NYRA: America’s Day of Racing, 4:30 and 9 p.m. (FS2)

IIHF men’s hockey

World Championship – Group Stage: Sweden v Austria, Group B, 5 a.m. (NHL).

World Championship group stage: Switzerland v Italy, Group A, Helsinki, 9 a.m. (NHL).

World Championship – Group Stage: Latvia vs Finland, Group B, 1pm (National Hockey League).

World Championship Group Stage: Italy v Canada, Group A, 5 a.m. Sunday (NHL)

mixed martial arts

UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, 7:30 p.m. (ESPN)

UFC Fight Night main card: Jan Blachowicz vs. Aleksandar Rakic ​​(Light-Heavyweight), 10 p.m. (ESPN2)

MLB

Padres at Braves, 4 p.m. (FS1)

Reds at Pirates, 6:30 p.m. (Bali Sports Indiana)

Yankees at White Sox or Red Sox at Rangers, 7 p.m. (MLB)

Phillies at Dodgers, 10 p.m., or Cubs at Diamondbacks, 8 p.m. (MLB)

NHL

Eastern Conference first round: Bruins at Hurricanes, Game 7, 4:30 p.m. (ESPN)

Eastern Conference Round One: Rays at Blue Jays, Game 7, 7 p.m. (TNT)

Western Conference Round One: Kings at Oilers, Game 7, 10 p.m. (ESPN)

Rodeo

PBR: World Finals, Round Two, 8pm (CBSSN)

rugby rugby

MLR: Dallas in Toronto, 7 p.m. (FS2)

navigation

SailGP: The Bermuda Sail Grand Prix, Day 1 (recorded), 4:30 p.m. (CBSSN)

Football for men

SPFL: Motherwell at Celtic, 7:15 a.m. (CBSSN)

Bundesliga: RB Leipzig at DSC Armenia Bielefeld, 9 a.m. (ESPN)

Tennis

Rome-WTA/ATP singles and doubles semi-final rounds, 6 a.m. (Tennis)

Trace and scrutinize

AAF: Diamond League (recorded), 10 a.m. (CNBC)

NFL football

New Orleans – New Jersey, 3 p.m. (Fox)

WNBA

Mercury in the Storm, 3 p.m. (ABC)

Sky at Lynx, 8 p.m. (NBA)

Leave a Reply

%d bloggers like this: